Witamy na stronie Pięczkowa
Na Forum
Najnowsze Tematy
explore these types ...
Pictures from venere...
Mature galleries
Pictures from collec...
ZODIAC AMBER SIGN Re...
Najciekawsze Tematy
Powitanie użytkow... [10]
70 ROCZNICA POWST... [2]
explore these typ... [0]
Pictures from ven... [0]
Mature galleries [0]
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 58
Najnowszy Użytkownik: kancelariaszuster
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Download
Forum
Kontakt
Szukaj
Archiwum
Archeologia
Historia Wsi
OSP Pięczkowo
KS Pięczkowo
Zespół Szkół
Tośtoki
Tradycje
Położenie
Żyli Tutaj
Kaplica
Z kart historii
Sokoły
Stare mapy
Caffe Grandos
Las Borek
Ciekawe miejsca
Dom Gajowego
Kapliczki i Krzyże
Straż Pięczkowo
Starorzecze warty
Wieża w lesie
Wiatrak Kozlak
Inne materiały
Ważne telefony
Zorza Polarna
o mnie...
Linki stron
www.pieczkowo.straz24.pl www.zspieczkowo.edupage.org www.zswp.neostrada.pl www.nk.pl/profile/13840389
http://pl.wikipedia.org/wiki/Felicjan_Andrzejczak
www.egzoptaki.republika.pl
www.gmet.ubf.pl www.olgierdlewandowski.pl
Film o naszej wsi :)
Muzyka
Ciekawe miejsca
PAŁAC W ŚMIEŁOWIE
Pałac w Śmiełowie mieszczący Muzeum im Adama Mickiewicza – pałac zbudowany w roku 1797 przez przez czołowego architekta epoki klasycyzmu, autora między innymi pałacu w Dobrzycy i pałacu w Lubostroniu, Stanisława Zawadzkiego dla Andrzeja Gorzeńskiego.
Pałac składa się z klasycystycznej, na planie prostokąta zbudowanej willi, połączonej półkolistymi galeriami z oficynami. Korpus główny poprzedzony czterokolumnowym portykiem wielkiego porządku. Inspiracją dla architekta była Villa Badoer we Frata projektu Andrea Palladio. Oficyny przykryte tzw. dachem krakowskim (kolankowym). Pałac na planie podkowy o rozpiętości skrzydeł ok. 43m. Salon owalny pałacu w Śmiełowie Tzw. "ołtarz masoński" w klatce schodowej pałacu w Śmiełowie

W kontraście z harmonijną, klasycystyczną fasadą stoi nieregularny, dość chaotyczny układ wnętrz pałacu: ośmioboczny salon występujący ryzalitem w fasadę ogrodową do którego brak bezpośredniego połączenia z klatki schodowej. Duża liczba wnęk, zakamarków, mniejszych pokoi (częściowo spowodowana wielodzietnością właścicieli) przyczynia się do pogłębienia nastroju tajemniczości. W podziemiach, pod salonem, ośmioboczna sala o sklepieniu kolebkowym, z lunetami, która służyła jako pomieszczenie do zebrań loży masońskiej. Innym elementem symboliki masońskiej jest tak zwany "ołtarz" w klatce schodowej.
Dekorację malarską wnętrz powierzono braciom Franciszkowi i Antoniemu Smuglewiczom. Na uwagę zasługuje program ikonograficzny salonu owalnego (nawiązania do Illiady Homera) oraz, w salonie błękitnym, cykl fresków o tematyce rustykalnej imitujących malarstwo pompejańskie.

Oficyna zachodnia mieściła pokoje gościnne, podczas gdy wschodnia, z oddzielnym wejściem od ogrodu, zawierała kuchnię. Przynajmniej część innych budynków gospodarczych (stajnia, wozownia, spichlerz) była również zaprojektowana przez Zawadzkiego. W otoczeniu pałacu dobrze utrzymany park krajobrazowy.
Syn Andrzeja - Hieronim Gorzeński, uczestniczył w kampanii rosyjskiej Napoleona jako adiutant marszałka Louisa Davouta. Po powrocie do Śmiełowa zajął się prowadzeniem majątku, który zasłynął, między innymi z hodowli koni. Działał również w wielu organizacjach patriotycznych. Śmiełów, dzięki swemu położeniu tuż nad granicą dzielącą zabory, wykorzystywany był jako punkt przerzutowy ludzi i literatury wykorzystywanej w działalności niepodległościowej.

Znaczenie to wzrosło po wybuchu powstania listopadowego. Między innymi w Śmiełowie zatrzymał się na kilka tygodni sierpnia 1831 Adam Mickiewicz.
Po wygaśnięciu rodu Gorzeńskich (1887), zadłużony majątek kupil Franciszek Chełkowski. Chełkowscy modernizują gospodarstwo, a w samym pałacu urządzają kolekcję pamiątek związanych z Mickiewiczem i jego pobytem w Śmiełowie, jednocześnie realizując ideę "domu otwartego", który, aż do wybuchu wojny przyciągał wiele wybitnych postaci ze świata kultury i polityki. Śmiełów odwiedzają, między innymi, Henryk Sienkiewicz, Ignacy Paderewski, Wojciech Kossak, Ludwik Puget, Ludomir Różycki i Władysław Tatarkiewicz.

W 1939, po wkroczeniu Niemców do Wielkopolski, Chełkowscy zostają internowani, a ich majątek wraz z pałacem zajęty przez okupanta. Po wyzwoleniu, w 1945, pałac splądrowano i podzielono na mieszkania. Później mieścił szkołę, a od 1970 został przejęty przez Muzeum Narodowe w Poznaniu, które przeprowadziło remont pałacu i otwarło tu w 1975 swój oddział - Muzeum im Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

W muzeum zgromadzone są obrazy, rzeźby, druki i wyroby rzemieślnicze związane z Adamem Mickiewiczem. Osobne pokoje poświęcono Panu Tadeuszowi i Dziadom, odwiedzającym pałac Mickiewiczowi i Sienkiewiczowi, Józefowi i Marii Chełkowskich. Do muzeum należy również zabytkowy[1] park otaczający pałac, wraz z Ogródkiem Zosi i pomnikiem Mickiewicza.
jpg

jpg


PAŁAC W WINNEJ GÓRZE
Pałac neoklasyczny, zbudowany w 1910 roku dla Henryka Mańkowskiego według projektu architekta Stanisława Boreckiego w miejsce klasycystycznego dworu wzniesionego przed 1770 dla biskupa Czartoryskiego. Pałac z czterokolumnowym portykiem wysuniętym przed linię fasady. Budowla parterowa z kondygnacją piętrową ukrytą w wysokim dachu mansardowym. W naczółku portyku herb Mańkowskich – Zaremba, na fryzie, ponad kapitelami, napis Si Deus Nobiscum Quis Contra Nos (Jeśli Bóg z nami, któż przeciw nam). Elewacja ogrodowa ma formę neobarokową z wysuniętym portykiem na osi głównej. Wokół pałacu niewielki park krajobrazowy.
W pałacu znajduje się niewielka ekspozycja poświęcona generałowi Dąbrowskiemu (oddział gnieźnieńskiego Muzeum Początków Państwa Polskiego).

jpg

jpg


GÓRA BISMARK,KONWALIOWA
Spoglądając na mapę topograficzną Polski, przedstawiającą teren gminy Krzykosy koło Środy Wielkopolskiej, zauważamy zaskakującą nazwę: "Góra Bismark". Ciekawostką jest pochodzenie tej nazwy. Została ona prawdopodobnie przepisana z jakiejś starej pruskiej mapy i przez czyjeś niedopatrzenie naniesiona na polskie mapy topograficzne. Przypadek ten zdecydował, że powielano ją w kolejnych wydaniach map tego terenu. W ten sposób znalazła się na aktualnych urzędowych mapach topograficznych Polski, sygnowanych przez Głównego Geodetę Kraju. Jest mało prawdopodobne, że zachowało się gdziekolwiek jakieś żródło pisane wyjaśniające okoliczności nadania takiej nazwy jednej z kulminacji wzgórz Ziemi Średzkiej. Jedynym znanym mi śladem i zarazem dokumentem stwierdzającym ten fakt, są właśnie stare, pruskie i polskie oraz współczesne mapy topograficzne. W celu wyjaśnienia zagadki nazwy "Góra Bismark" odwołam się do pewnych faktów historycznych. Otóż w okolicy Kleszczewa zaczęto masowo osiedlać od połowy XIX wieku kolonistów przybyłych z Niemiec. Nasilenie osadnictwa niemieckiego miało związek z walką ideologiczną pod hasłem zachowania "czystości" kultury niemieckiej, tzw. "Kulturkampf", zapoczątkowaną przez pruskiego kanclerza Otto von Bismarcka, którego polityka wobec narodu polskiego zawarta była w jednym słowie - ausrotten, to znaczy - wytępić! Po śmierci Bismarcka społeczeństwo pruskie, chcąc uczcić pamięć "żelaznego kanclerza", nazywa jego imieniem dominujące nad okolicą wzniesienia na terenie całych ówczesnych Prus, buduje kolumny, wieże widokowe i inne monumentalne budowle. W podobnych okolicznościach pod wpływem tej "mody" musiała zaistnieć nazwa "Góra Bismark" również w okolicy Krzykosów. Wśród niemieckich kolonistów historia odnotowała kilku gorliwych, którzy systematycznie realizowali cele polityki Bismarcka. Przykładowo szkoła w pobliskim Młodzikowie zbudowana została przez ówczesnego właściciela wsi, Niemca, którego ideą było zgermanizowanie ludności polskiej zamieszkującej te okolice. Również szkoły w Murzynowie Leśnym, Sulęcinie i Sulęcinku zostały zbudowane przez Niemców i w tamtym czasie służyły akcji germanizacyjnej. Mając na względzie znane powszechnie fakty historyczne należy wnioskować o zatwierdzenie jako urzędowej i umieszczenia na mapach nazwy "Góra Konwaliowa", która wytworzyła się w miejscowej tradycji gminy Krzykosy i wypiera niepopularną i rzadko używaną nazwę "Góra Bismark". Ogólnie powierzchnia terenu wznosi się od 65.0 do 72.5 m n p m, kulminacje dochodzą do 85.0 -99,8 m n p m. Najwyższym wzniesieniem jest Góra Bismarka zwana też Górą Konwaliową wys. 99,8 m n p m."

jpg


jpg
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Pogoda
Kalendarz
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

beverleyns4
06/02/2018 09:41
My new blog sites http://hotties.pictures.e
rolove.in/?post.valeria boys clothing trish stratus free porn tube lesbians orgys common diseases in africa national society for high school scholar


Amigohalo
10/03/2017 09:26
#CATAMBERJEWELRY, Cats, Natural BALTIC AMBER You are Welcome in my Baltic Amber shop #AmberWizard! http://www.amberwizard.eu
[url=https://www.etsy.com
/listing/510115267/cat-10
0-


Alisahalo
09/03/2017 08:27
#AMBERZODIAC #AmberWizard JEWELRY ASTROLOGY #BALTIC #AMBER #PERSONALIZED #Brooch #Earrings You are Welcome in my Baltic Amber exhibition #AmberWizard! http://www.amberwizard.eu
[url=htt


Alisahalo
08/03/2017 09:45
#AmberWizard JEWELRY natural #BALTIC #AMBER Round #Earrings Cats for Catlovers You are Welcome in my Baltic Amber collection #AmberWizard! http://www.amberwizard.eu
[url=https://www.etsy.c


Alisahalo
04/03/2017 00:33
#AmberWizard JEWELRY natural #BALTIC #AMBER Round #Earrings Cats for Catlovers You are Welcome in my Baltic Amber exhibition #AmberWizard! http://www.amberwizard.eu
[url=https://www.etsy.c


Alisahalo
02/03/2017 22:13
#AmberWizard JEWELRY natural #BALTIC #AMBER Round #Earrings Cats for Catlovers You are Welcome in my Baltic Amber store #AmberWizard! http://www.amberwizard.eu
[url=https://www.etsy.com

Fryta
17/02/2017 21:11
Zapraszamy na nasza nową stronę na Facebooku, pozdrawiamy

Fryta
15/02/2016 22:26
witam i pozdrawiam smiley

slavo
03/01/2016 12:33
Pamiątka z takich wizyt zachowała się w OSP . Jest to tablica powitalna w d wóch językach Polskim i Niemieckim

slavo
03/01/2016 12:31
Można by odszukać informacje na temat wielokrotnych odwiedzin Pięczkowa przez Siostrę Czesławę i pastora Rohra w latach 70,80. wraz z nimi do Pięczkowa przybywały liczne grupy ludzi

Fryta
07/09/2015 10:35
Pozdrawiamy również smiley

Pedros
28/08/2015 21:13
hej,nie zła stronka.dzieki wszystkim za kawke i ciasto,naprawde mili ludzie.PS zakładamy u Was świtłowody w domu.Tylko te psy niraz gonią smiley))))

Fryta
16/04/2015 00:25
Witam wszystkich odwiedzających stronę smiley

slavo
01/01/2015 23:15
Zapraszamy na Strażacki Bal-Będzie fajna impreza z niespodziankami i konkursami- jednym zdaniem naprawdę warto!

Fryta
19/09/2014 17:31
Witam i pozdrawiam wszystkich odwiedzających stronę smiley

Archiwum
Powered by PHP-Fusion copyright © 2003-2006 by Nick Jones.
Released as free software under the terms of the GNU/GPL license.


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl